DAMACANA POMPA VE KAPLARIN TEMİZLİĞİ NASIL YAPILIR?

DAMACANA POMPA VE KAPLARIN TEMİZLİĞİ NASIL YAPILIR?

Kullandığımız suyun ve damacananın temizliğinin yanında saklamak ve aktarmak amacıyla kullandığımız kapların ve pompaların da temiz olması gerekmektedir. Su pompaları damacanadan suyu çekerek istenilen kaba suyun konulmasını sağlayan aparatlardır. Bu işlemi havayı emerek yapmaktadır. Dolayısıyla damacanaya takılı pompanın bulunduğu ortam ne kadar kirliyse, havadaki bakterilerden o ölçüde etkilenerek yeşillenme gerçekleşir. Damacana pompaları iyi temizlenmediği takdirde biyofilm oluşturabilen bakteriler pompanın iç yüzeyine tutunur ve ortamda çoğalabilir. Birkaç hafta içerisinde bakterinin üreyebileceği bir ortam oluşabilir ve oluşturduğu biyofilm ortamında, suyla bulaşabilen dizanteri ve tifo gibi bazı hastalıkların nedeni olan tehlikeli bakterilerin üreyip çoğalmasına imkân sağlayabiliyor. Su yoluyla bulaşabilecek hastalıklardan korunmak için pompanın 15-20 gün arasında hijyen sağlayan uygun malzemelerle temizlenmesi ve iyice durulanması gerekmektedir. Pompalar kullanılmadan önce mutlaka yabancı koku içerip içermediği ve temiz olup olmadığı kontrol edilmelidir. Pompa musluğundaki tıpa sürekli kapalı tutulmalıdır. Belirli periyotlarda pompaların yenilenmesi ise ihmal edilmemelidir. Özellikle suda kötü koku ve tat hissederseniz pompalarınızı kontrol ediniz.

Pompa temizliği önerisi:

  • Su pompası damacanadan sökülür.
  • Bir su bardağı kaynar su hazırlanır.
  • Damacana içerisine giren borunun önce iç ve dış kısmı; temiz bir fırça ile temizlenerek varsa görünür kirler uzaklaştırılır.
  • Sonra kaynar su içeren bardağa daldırılır ve kaynar su pompaya çekilir, musluğundan akıtılır.
  • Bu işleme bardak içindeki kaynar su bitene kadar devam edilir.
  • Pompanın dış yüzeyi de temizlenerek, damacanaya geri takılır.
  • Sebil ve pompalarınızı deterjan ile yıkıyorsanız, bolca durulayınız. Unutmayın yetersiz durulama sonucunda deterjan kokusu ve tadı suya geçecektir.

Paylaş: