EVLERDE ARITMA CİHAZI SATMAK İÇİN YAPILAN TANITIMLARA GÖRE ŞİŞE SULARI SAĞLIKSIZ MI?

EVLERDE ARITMA CİHAZI SATMAK İÇİN YAPILAN TANITIMLARA GÖRE ŞİŞE SULARI SAĞLIKSIZ MI?

Arıtma Cihazlarını Tanıtan Yöntemler Yanıltıcı:

Arıtma cihazı pazarlayan çeşitli firmalar, tüketicilerin bilgi eksikliğinden yararlanıp sağlıklı ambalajlı su üreticilerini karalamaktadırlar. Tanıtımlar sırasında, ambalajlı sular kirli, pis ve mikropluymuş gibi tüketicilere yanlış bilgiler verilmektedir. Tanıtımları sırasında ambalajlı suları kullanarak bir sunum yapmaktadırlar.

Tüketiciyi ikna etmek için uygulanan en yaygın pazarlama yöntemlerinden biri Elektroliz Yöntemidir. Bu yöntemde arıtma cihazından geçen sudan ve ambalajlı sudan iki ayrı bardağa örnek alınıyor. Bu örneklerin içerisine iki elektrot daldırılarak elektrik akımı uygulanıyor. Ambalajlı mineralce zengin doğal kaynak suyunun bulunduğu kaptaki suyun rengi pas rengine dönüşürken kabın dibinde renkli bir çökelti oluşuyor. Arıtma cihazından elde edilen suda ise daha az miktarda renk değişikliği oluşuyor. Bu deney sonunda tüketiciye yapılan açıklamalarda, Ambalajlı Doğal Kaynak Suyunun kirli ve içeriğinde sağlığa zararlı maddeler bulunduğu için bu değişikliğin olduğu söyleniyor. Arıtma cihazından elde edilen suda ise sağlığa zararlı herhangi bir madde ve kirlilik bulunmadığından rengi değişmediği, çökelti oluşmadığı bildiriliyor. Çoğu zaman tüketici bu yöntemle yapılan şovla ikna olarak, arıtma cihazını satın alma kararı verebiliyor.

Doğal kaynak sularının içerisinde sodyum, potasyum, kalsiyum, magnezyum, klorür, bikarbonat gibi çözünmüş iyonlar belirli oranlarda bulunmaktadır. Bu miktarlar saf su içerisinde yok denilebilecek kadar azken genelde kaynak suyunda biraz daha fazla, şebeke suyunda ve maden sularında ise daha da fazla bulunmaktadır.

Çözünmüş iyonlar ne kadar az ise içine verilen elektrik akımını o kadar az, çözünmüş iyonlar ne kadar fazla ise elektrik akımını o kadar fazla iletirler. Bu esas içerisinde, su arıtma cihazı satan firmaların evlerde yaptıkları çalışmada suyun içerisine biri demir, diğeri alüminyum olan iki elektrot daldırılmakta ve bu elektrotlara akım uygulanarak elektroliz olayı meydana getirilmektedir.

Elektroliz olayı sırasında demir elektrottaki demir çözünür, suya geçer. Bu sırada suda renklenme ve partiküller oluşur. Bu reaksiyonun hızı sudaki çözünmüş madde miktarına ve uygulanan elektriğin voltajına bağlıdır.

Çözünmüş madde miktarı az olan sular elektriği daha az ilettiği için demir elektrodun çözünmesi daha yavaş olur ve bu nedenle suda daha az renklenme ve tortu gözlenir.

Arıtma firması evdeki suyu ters osmoz (bir çeşit filtrasyon işlemi) cihazından geçirdiği için su içinde hiçbir mineral kalmamakta, saf su oluşmakta ve dolayısıyla demir elektrot çözünmediği için suda renklenme ve tortu gözlenmemektedir. Demir elektrodun yerine bakır elektrot kullanılırsa mavi -yeşil renkli tortular, mangan elektrot kullanılırsa siyaha yakın renkli tortular oluşur.

Diğer bir satış tanıtım yöntemi de; suya kimyasal madde damlatma yöntemidir. Bu yöntemde tanıtım sırasında ambalajlı sudan ve arıtma cihazından geçen sudan alınan iki ayrı örnek tüplere koyuluyor. İçine kimyasal bir madde damlatılan tüpler çalkalanıyor. Bu çalkalanma sonucunda tüplerden biri çok diğeri daha az köpürüyor. Köpükler karşılaştırılarak arıtma cihazından elde edilen suyun daha hijyenik ve temiz olduğu, ambalajlı doğal kaynak suyunun ise kirli ve mikroplu olduğu öne sürülüyor.

Diğer bir tanıtım yönteminde ise turnusol kağıtları ayrı kaplara alınan ambalajlı su ve arıtma cihazından elde edilmiş suya daldırılıyor. Turnusol kağıtlarında oluşan farklı renk değişimleri, arıtma cihazından elde edilen suların , ambalajlı doğal kaynak suyundan  daha sağlıklı olduğu yorumu yapılıyor.

Bu tanıtım yöntemleri Tüketicileri Yanıltılarak, sağlıklı doğal kaynak suyunun  faydalarından mahrum kalmalarına neden olmakta.

Fatsu Doğal Kaynak Suyu sağlık açısından son derece faydalı mineralleri bünyesinde bulundurur. Doğadan çıktığı haliyle ambalajlanır.

 

FATSU ailesi olarak tüm çalışmalarımızda İNSAN SAĞLIĞI HER ŞEYİN BAŞINDA GELMEKTEDİR.

 

Paylaş: